Góralska Agencja Eventowa GÓRALOMANIA.pl oraz Karpackie Zbóje organizują wystawy malunków na szkle rodzimych artystów. Oglądane przez Was zdjęcia pochodzą z wystawy malunków na szkle z Rabki Zdroju i są autorstwa znanego twórcy regionalnego Władysława Walczaka Banieckiego.

 

W Galerii Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18b) - filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego - od 13 stycznia do 9 marca 2008 r. prezentowana była wystawa Władysława Walczaka Banieckiego. Malarstwo na szkle. Patronat honorowy nad nią objął Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane. Wystawa została zorganizowana z okazji czterdziestolecia debiutu artystycznego Władysława Walczaka Banieckiego znanego zakopiańskiego twórcy.

Wystawa malarstwa na szkle Władysława Walczaka Banieckiego ma charakter retrospektywny. Zobaczyć na niej można ponad 50 obrazów artysty, powstałych w latach 1967 - 2007. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, oraz z prywatnej kolekcji ich autora. Wystawie towarzyszy publikacja Władysław Walczak Baniecki. Malarstwo na szkle. wydana przy współudziale Urzędu Miasta Zakopane.

Artysta urodził się w 1934 r. w Kościelisku. Po ukończeniu szkoły podstawowej prowadził po rodzicach niewielkie gospodarstwo rolne. Podejmował również dodatkowe zajęcia, pozwalające mu na utrzymanie rodziny. W 1962 r. podjął pierwsze próby malowania na szkle. Technikę tę poznawał samodzielnie.

Tematyka obrazów Władysława Walczaka Banieckiego jest w głównej mierze religijna, choć często wśród ulubionych tematów artysty pojawiają się sceny zbójnickie. Tym co go wyróżnia i nadaje jego twórczości odmienny, indywidualny charakter jest ich niezwykła i bardzo wysmakowana kolorystyka. W latach siedemdziesiątych Władysław Walczak Baniecki zaczął również rzeźbić w drewnie, a jego ciekawe prace utrzymane były w podobnej konwencji jak, dominujące jednak w jego twórczości, obrazy na szkle.
W 1968 r. Władysław Walczak Baniecki wziął udział w Konkursie malarstwa na szkle zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie na terenie powiatu nowotarskiego i wówczas w kategorii twórców ludowych otrzymał pierwszą nagrodę. Był to jego artystyczny debiut i zarazem przełom w dotychczasowej twórczości. W latach następnych prezentował prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a także brał udział w licznych konkursach malarstwa na szkle.
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także w zbiorach muzealnych za granicą, w tym w Międzynarodowym Muzeum Sztuki Naiwnej w Rio de Janeiro. Prace artysty znajdują się również w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.

Władysław Walczak Baniecki od 1973 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1976 r. w domu przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem prowadzi otwartą pracownię – izbę twórczą, w której prezentuje swoje prace.