Warsztaty bibułkarskie dla dzieci i młodzieży

Warsztaty bibułkarskie dla dzieci i młodzieży

Bibułkarstwo to nieodłączny element beskidzkiej tradycji. Już nasze babcie tworzyły kwiaty i inne ozdoby używając do tego kolorowej bibuły. Karpackie Zbóje zorganizują specjalnie dla grup zorganizowanych warsztaty, podczas których dzieci i młodzież będą mogli zgłębić tajniki tej niezwykłej sztuki. Oferujemy Państwu warsztaty stacjonarne w Beskidach w zaprzyjaźnionych obiektach lub warsztaty wyjazdowe. Przyjedziemy do Was gdzie tylko chcecie! Zapewnimy Państwu wszelkie materiały (tj. bibułę, drut, gąbkę, itp.) potrzebne do nauki. 

Kwiaty z bibuły były na Żywiecczyźnie podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. Ubarwiały i rozweselały słabo oświetlone, niewielkie izby. Młodzi ludzie nie pamiętają już zawieszonych wysoko na ścianie obrazów świętych ozdabianych wokół bibułowymi kwiatami wykonywanymi przez gospodynie. Kwiaty takie wykorzystywano również do dekorowania palm wielkanocnych, strojenia dożynkowego wieńca czy wreszcie wplatanymi w jodłowe gałązki przystrajano groby na uroczystość Wszystkich Świętych. Tradycja wykonywania bukietów imieninowych, wieńców, ozdabiania kapliczek przydrożnych kabłąckami z bibuły krepiny jest na Żywiecczyźnie bogata. Niegdyś nawet pani młoda miała bukiet i wianek do ślubu z bibuły, a pan młody woniackę, drużki miały różowe bukieciki do ręki i wianki na głowę. Konie wiozące wesele do kościoła miały pachołki przy uździe, wianek na powiernik oraz wianek na ”siedzysko” bryczki. 

Wianek zawieszany był nad drzwiami domu pani młodej, a w domu weselnym na ścianie nad parą młodych zawieszano wianek w kształcie serca z umieszczonym w środku wizerunkiem Matki Boskiej. Dziś ta tradycja kultywowana jest przez najstarsze bibułkarki, których mistrzostwo wykonania wieńców i bukietów z bibuły zachwyca wszystkich. Każda bibułkarka ma swój odrębny styl wykonywania kwiatów, doboru kolorystyki i układania kompozycji. 

Celem warsztatów realizowanych przez Karpackie Zbóje jest:

•    nabycie umiejętności wykonywania tradycyjnych ozdób z bibuły krepiny z zastosowaniem tradycyjnych materiałów, technik i wzorów;
•    podniesienie poziomu wykonania dziecięcych prac zgłaszanych w konkursie zdobnictwa bibułkowego;
•    przekazanie tradycji przez bibułkarki młodemu pokoleniu i możliwość kontynuowania tradycyjnej dziedziny sztuki ludowej;
•    wykorzystanie zdobytych umiejętności jako dodatkowego źródła dochodów dla szkoły oraz indywidualnie dla poszczególnych dzieci;
•    poznanie aktualnego stanu zdobnictwa bibułkowego jako jednej z dziedzin twórczości ludowej w nowych warunkach społeczno - ekonomicznych;
•    odtworzenie i podtrzymywanie tradycyjnych form wyrobów bibułkowych o charakterze zwyczajowym, obrzędowym, dekoracyjnym oraz próba adaptacji tradycyjnych wzorów do współczesnych potrzeb.

Umiejętności zdobyte przez dzieci na naszych warsztatach na pewno zaowocują pięknymi bibułkowymi kompozycjami. Przedmiotem warsztatów są tradycyjne i współczesne formy zdobnictwa bibułkowego. Nasze bibułkarki podczas warsztatów zawsze zwracają uwagę na zgodność wyrobu z tradycyjnymi wzorami, kompozycję, wygląd estetyczny, staranność wykonania, nowatorskie formy adaptowania wyrobów bibułkowych do potrzeb współczesnych.

Niezmiernie ważnym zjawiskiem jest wykonywanie tradycyjnych form zdobnictwa bibułkowego będący najbardziej naturalną formą jego kultywowania. Cieszy równocześnie fakt podejmowania przez dzieci i młodzież autorskich adaptacji tradycji zdobnictwa bibułkowego do dzisiejszych potrzeb i upodobań estetycznych. Na naszych warsztatach skupiamy się na tworzeniu kompozycji kwiatowych w tradycyjnych formach oraz w nowych, preferujących kwiaty naturalistyczne w kształcie i kolorystyce.

Za udział w naszych zbójnickich imprezach są przewidziane liczne zbójnickie gadżety, które sami produkujemy oraz nagrody w postaci pamiątek regionalnych, certyfikaty zbójnickie, tzw. zbójeckie glejty bezpieczeństwa oraz zbójnicki dukat  na szczęście dla uhonorowania najważniejszych postaci Twojej imprezy. Niniejszy program może ulec modyfikacji w zależności od oczekiwań.

Imprezy integracyjne
Eventy firmowe
Kapela góralska
Napady zbójnickie
Imprezy integracyjne
Eventy firmowe
Kapela góralska
Napady zbójnickie
Imprezy integracyjne
Eventy firmowe
Kapela góralska
Napady zbójnickie
Imprezy integracyjne
Eventy firmowe
Kapela góralska
Napady zbójnickie